De jury heeft unaniem besloten dat Zilveren Maanprijs in 2011 toegekend wordt aan het project 'Alkmaar heeft vleugels', van de Vogelwerkgroep Alkmaar e.o.
Vanaf begin jaren tachtig is een enthousiaste groep vogelaars bezig met het inventariseren van vogels in de stad. Zij waren daarmee voorlopers, want de meeste vogelaars vinden vogels kijken pas echt leuk als ze buiten de stad zijn. Van de 'gewone' soorten in de stad was daardoor zeer weinig bekend. De Alkmaarse vogelaars waren echte pioniers. Elke tien jaar (1984, 1994 en 2004) werd een inventarisatie van de stadsvogels uitgevoerd en gepubliceerd in een uitgebreid boekwerk. De volgende inventarisatie zal in 2014 plaatsvinden.
Naar aanleiding van het 25-jarig jubileum in 2008 werd de vogelwerkgroep door de gemeente in staat gesteld om een boekje te maken over vogels in Alkmaar. In het eind 2010 verschenen boekje is per wijk, park of buurt beschreven wat er te zien is. Veel vragen over vogels, hun uiterlijk en soms opvallende gedrag, worden beantwoord. Het boekje bevat ook veel tips om de tuin vogelvriendelijk in te richten, en het voeren en het ophangen van nestkasten. De foto's zijn allen gemaakt door leden van de vogelwerkgroep.
Interviews met vogelaar, cabaretier en schrijver Hans Dorrestijn en kunstenares Marte Röling, een gedicht en een strip maken het het boekje tot een luchtig, veelzijdig en uniek geheel. Met 'Alkmaar heeft vleugels' heeft de Vogelwerkgroep op aansprekende wijze het inventarisatiewerk toegankelijk gemaakt voor een breed publiek.
‘Alkmaar heeft vleugels’ is samengesteld en geproduceerd door Miranda Zutt en Johan Bos. Veel leden schreven over hun wijk of park. http://vwg-alkmaar.nl/
Op 17 november 2011 heeft Johan Remkes, Commissaris van de Koningin de Zilveren Maanprijs 2011 uitgereikt tijdens het Jubileumsymposium van Landschap Noord-Holland.