
Op 11 april legde gedeputeerde Tjeerd Talsma een, door de Milieufederatie Noord-Holland georganiseerd, werkbezoek af aan het Noordzeekanaalgebied. Voor de gedeputeerde van onder andere Milieu en Ruimtelijke Ordening zijn in dit gebied veel vraagstukken aan de orde. Ook de Milieufederatie maakt zich sterk voor het slim benutten van de fysieke en milieu-ruimte in deze voor Noord-Holland zo belangrijke regio.
Tijdens een introductie op het kantoor in Zaandam werd stil gestaan bij de opgave die dit gebied kent wat betreft woningbouw en de tevens omvangrijke ambities om de economische potenties van dit gebied optimaal te benutten. Voor de Milieufederatie staat vast dat voor een wervend internationaal vestigingsklimaat van de Metropoolregio Amsterdam, de nabijheid van mooie landschappen en natuur o.a. ten behoeve van de recreant van groot belang is. Er dient een goede afweging plaats te vinden tussen verschillende belangen om tot een uitgebalanceerde en duurzame toekomstige benutting van het gebied te komen. In een planproces, dat dit jaar loopt, willen bestuurders, waaronder de heer Talsma, al deze aspecten goed afwegen om zo te komen tot een integrale visie voor het Noorzeekanaalgebied. De Milieufederatie riep hem op daarbij nadrukkelijk ook inwoners en gebruikers van dit gebied – w.o. innovatieve ondernemers – te betrekken.

Geurneuzen in de Achtersluispolder
Daarna werd in de Achtersluispolder met inwoners en vertegenwoordigers van Kontakt Milieubeheer Zaanstreek (KMZ) gesproken over de milieubelasting door bedrijven in dit gebied voor de inwoners van Zaandam. KMZ gaf aan dat er veelvuldig sprake is van stankoverlast, die vooral wordt veroorzaakt door benzineoverslag. KMZ presenteerde Talsma de kaarten die worden gemaakt met informatie van een netwerk van “geurneuzen”. Talsma gaf aan dat door de inrichting van een Regionale Uitvoeringsdienst (RUD) toezicht en handhaving van milieuwetgeving onder één dak worden gebracht. Daarmee volstaat straks ook één telefoonnummer wanneer een inwoner overlast zou willen melden. Dit werd door de lokale vertegenwoordigers als een goede ontwikkeling gezien. Ook werd op deze locatie door de Milieufederatie bij Talsma gepleit om voor de opsporing van eventuele benzinelekken in het Havengebied gebruik te maken van recente opsporingstechnieken (soort camera’s) waarmee deze stoffen opgespoord kunnen worden. In het Rotterdamse Havengebied zijn op deze manier goede resultaten behaald.
Op deze locatie werd inzichtelijk dat – op zich interessante ideeën – omtrent de ontwikkeling van delen van de Zaan- en IJoevers richting meer woningbouw niet gemakkelijk te combineren zijn met de nu aanwezige milieubelasting.
Havengebied en Nauerna
Na deze locatie werd de afvalstort Nauerna beklommen. Vanaf dit hoogste punt aan het Noordzeekanaal is er goed zicht op het havengebied. Hier pleitte de Milieufederatie voor het maximaal benutten van de kansen om bestaand havenareaal zo ruimte-intensief mogelijk te benutten. Tevens bood deze locatie uitzicht op de groene ruimte aan beide zijden van het kanaal. De Milieufederatie onderstreepte het grote belang van deze laatste groene ruimte langs deze blauwe as van IJmuiden tot IJmeer.
Met de directeur van de NV Afvalzorg en een vertegenwoordiger van de Belangengroep Nauerna (BGN) werd tenslotte het, langlopende maar nog steeds zeer actuele, vraagstuk van de afvalstort en de leefbaarheid voor de direct omwonenden besproken. Het hele werkbezoek was er sprake van een levendige discussie met een actieve inbreng van gedeputeerde Talsma. Omdat de Raad van State zich deze maand zou uitspreken over het bestemmingsplan van de afvalstort hield de gedeputeerde wat dit onderwerp betreft zijn ideeën, begrijpelijk, voor zich. Daarmee werd het werkbezoek afgesloten en is het duidelijk dat er nog veel werk aan de winkel is. De Milieufederatie ziet de samenwerking in deze regio met gedeputeerde Talsma met vertrouwen tegemoet.
Ernest Briët